Lista kategorii

Zamówienia złożone w dni robocze i opłacone do godziny 14:00
wysyłamy tego samego dnia

Zamówienia złożone w dni robocze i opłacone do godziny 14:00
wysyłamy tego samego dnia

iconZobacz
iconZobacz
Facebook icon

Wymień swoje oświetlenie na ABILITE LED

30.09.2021
wymien-swoje-oswietlenie-na-abilite-led

Popularność stosowania oświetlenia LED nieustannie rośnie. Jeśli nadal użytkujecie w swoim domu oświetlenie za pomocą żarówek tradycyjnych, zachęcamy do zapoznania się z kilkoma najważniejszymi zaletami oświetlenia LED, które mamy nadzieję przekonają Was do zmiany.

Koszt zakupu żarówki
Tradycyjna żarówka w zależności od mocy dostępna jest w cenie od kilku do kilkunastu złotych.
Dobrej klasy żarówka LED, świecąca z podobną jasnością do swojego tradycyjnego odpowiednika będzie kosztowała nawet 5-6x więcej.

Żywotność
Tradycyjna żarówka świeci średnio około 5 lat.
Dobrej klasy żarówka LED posłuży nam nawet 20 lat.

Pobór mocy (ile zapłacimy za prąd)
W przypadku tradycyjnych żarówek, przeciętna rodzina używa oświetlenia o łącznej mocy około 250W, co w przypadku używania ich przez cały miesiąc po około 4 godziny dziennie daje rachunek w wysokości około 18 złotych.
Żarówka LED, świecąca z podobną jasnością do swoich tradycyjnych odpowiedników, przy tym samym okresie użytkowania dziennego zużyją miesięcznie prądu za około 3 złote.

Wnioski są proste. Kupując zwykłe żarówki płacimy za nie niską cenę, zużywają one dużą ilość prądu, użytkujemy je przez krótki czas. Decydując się na zakup żarówek LED ponosimy większy koszt podczas zakupu, jednak dużo niższy koszt w opłatach za prąd jaki ponosimy sprawia, że inwestycja zwraca się po kilku miesiącach. Dzięki dłuższemu czasowi eksploatacji żarówek LED mamy dużo czasu na cieszenie się oszczędnościami.

Jeśli jeszcze do tego dodamy fakt, że żarówki LED emitują bardzo małą ilość ciepła, są odporne na wstrząsy, mogą być bardzo małych i ciekawych rozmiarów czy świecić w wielu barwach, to wybór jest oczywisty.

Czy te LEDy są zdrowe ?
Zdecydowana większość ludzi kupując oświetlenie w technologii LED bierze pod uwagę głównie aspekt ekonomiczny takiego rozwiązania, tym czasem ten nowoczesny typ światła to również ochrona naszego zdrowia i środowiska naturalnego.

Wpływ na środowisko naturalne

 • W procesie produkcji żarówek LED nie wykorzystuje się substancji szkodliwych, w tym metali ciężkich takich jak rtęć czy ołów.


Wpływ na nasze zdrowie

 • Oświetlenie w technologii LED nie emituje niekorzystnego dla człowieka promieniowania podczerwonego oraz ultrafioletowego.
 • Dobrej klasy oświetlenie LED nie posiada efektu migotania światła występującego w żarówkach tradycyjnych, dzięki czemu, nawet w przypadku długiego przebywania w pomieszczeniu tak oświetlonym, jesteśmy bardziej wypoczęci, mamy lepsze samopoczucie oraz ograniczamy występowanie bólu głowy.
 • Kupując oświetlenie LED mamy do wyboru szeroką gamę oferowanych barw światła, pozwalającą na dobranie jej do miejsca przeznaczenia, a dzięki temu na zapewnienie relaksu czy też zwiększonej koncentracji.


Pamiętajmy jednak, że w pewnej sytuacji na oświetlenie LED trzeba bardzo uważać. Chodzi mianowicie o fakt, że strumień światła LED kierowany prosto na nasze oczy może uszkodzić nam wzrok, pamiętajmy więc aby punktowe oświetlenie było stosowane w sposób ograniczający emisję światła bezpośrednio w oczy.

Rodzaje złącz
Wybierając się do sklepu w celu zakupu nowej żarówki LED, warto wcześniej sprawdzić jaki typ gwintu posiada lampa do której chcemy ją wkręcić, aby dobrać odpowiedni typ trzonka. W gospodarstwie domowym możemy spotkać kilka najpopularniejszych rozwiązań, które przedstawiamy w poniższym zestawieniu.

 • E27 - Najbardziej popularny w domu typ montażu żarówki to tzw. „duży gwint”, czyli gwint Edisona o oznaczeniu E27, gdzie liczba 27 oznacza zaokrągloną do pełnych milimetrów średnicę gwintu zewnętrznego. Rozwiązanie to przystosowane jest do pracy w instalacjach o napięciu 230V.
 • E14 - E14, czyli tzw. „mały gwint” to rozwiązanie stosowane bardzo często w domowych kinkietach i lampkach, ale również spotykane w oświetleniu sufitowym. Żarówki E14 pracują w instalacjach o napięciu 230V. Średnica zewnętrzna gwintu żarówki to 14 milimetrów.
 • GU10 - Trzonek GU10 wymaga wciśnięcia i obrócenia żarówki podczas jej montażu. Rozstaw nóżek wynosi 10 milimetrów. Rozwiązanie najczęściej stosowane jest w oprawach punktowych i sufitowych, w instalacjach o napięciu 230V.
 • MR16 - Żarówki wyposażone w trzonek MR16 montowane są na „wcisk”. Wykorzystywane one są w instalacjach 12V i 230V, zarówno jako oświetlenie główne jak i dekoracyjne. Najczęściej spotkamy je w gablotach sklepowych, sufitach podwieszanych oraz schodach. Rozstaw nóżek w takiej żarówce to 5,3 milimetra.
 • G9 - Kolejnym przedstawicielem żarówek montowanych na „wcisk” są G9-ki, które wyposażone są w nóżki o rozstawie 9 milimetrów, które kształtem przypominają pętle. Często spotkamy je w oprawach meblowych oraz jako oświetlenie dekoracyjne. Rozwiązanie to przystosowane jest do pracy w instalacjach o napięciu 230V.
 • G4 - Montowane na „wcisk” żarówki wyposażone w trzonek G4 stosowane są najczęściej w oprawach meblowych. Rozstaw nóżek żarówki wynosi 4 milimetry. Pracują one w instalacjach o napięciu 12V.
 • G6,35 - Ostatnim, chyba najmniej popularnym na tle poprzednich pozycji rozwiązaniem, są żarówki wyposażone w złącze G6,35. Stosowane są one w instalacjach o napięciu 12V. Znajdziemy je w oświetleniu dekoracyjnym.


W ostateczności, gdy już kupiliśmy żarówkę i nie możemy zamontować jej w lampie z powodu złego dobrania gwintu/trzonka, możemy posłużyć się dostępnymi na rynku przejściówkami, pozwalającymi na zamontowanie niepasującej żarówki w naszej lampie.
Powyższe zestawienie przedstawia tylko najpopularniejsze „domowe” złącza dostępne na rynku. Prócz tego na uwagę zasługują złącza: E10, dość często stosowane w latarkach, czy E40 w które wyposażane są oprawy w latarniach ulicznych.


Jaka moc żarówki?
Przyjrzyjmy się dziś sytuacji, w której udajemy się do sklepu, aby w miejsce dotychczas używanej, tradycyjnej żarówki zakupić nową żarówkę LED. Tradycyjne żarówki występowały najczęściej w wariantach 25W, 40W, 50W, 60W, 75W, 100W, a oznaczenia mocy jakie znajdziemy na opakowaniach żarówek LED są o wiele niższe.
W jaki sposób wybrać więc nową żarówkę LED, aby ilość emitowanego przez nią światła była podobna do dotychczas używanej żarówki klasycznej ? Najlepiej patrzeć na ilość lumenów emitowanych przez żarówkę LED.

Poniżej mała ściąga:

 • Żarówka LED o jasności 220-250 lumenów, to odpowiednik żarówki klasycznej o mocy 25W.
 • Żarówka LED o jasności 410-480 lumenów, to odpowiednik żarówki klasycznej o mocy 40W.
 • Żarówka LED o jasności 500-650 lumenów, to odpowiednik żarówki klasycznej o mocy 50W.
 • Żarówka LED o jasności 700-810 lumenów, to odpowiednik żarówki klasycznej o mocy 60W.
 • Żarówka LED o jasności 920-1050 lumenów, to odpowiednik żarówki klasycznej o mocy 75W.
 • Żarówka LED o jasności 1300-1530 lumenów, to odpowiednik żarówki klasycznej o mocy 100W.


Jaka barwa światła?
Użytkując do oświetlenia tradycyjną żarówkę temat barwy światła nas nie dotyczy, gdyż będący źródłem światła rozgrzany drucik z wolframu emituje ciepłą barwę żółto-pomarańczową … i tyle.
W sytuacji, gdy naszą zwykłą żarówkę chcemy wymienić na żarówkę kompaktową lub żarówkę LED, warto zwrócić uwagę na emitowaną przez nią barwę światła (w nowoczesnych źródłach światła może być ona dowolna) i dobrać ją w zależności od miejsca w którym chcemy kupowaną żarówkę zastosować.
Informację o rodzaju barwy światła emitowanej przez żarówkę znajdziemy na jej opakowaniu. Zapisana jest ona najczęściej w postaci czterocyfrowej liczby zakończonej literą K (Kelwinów).
Im niższa liczba Kelwinów tym światło będzie cieplejsze i bardziej nastrojowe.

Gdy na opakowaniu znajduje się oznaczenie:

 • do 2500K - (żółto-pomarańczowa) - oznacza to, że żarówka będzie świeciła barwą bardzo ciepłą, przypominającą tradycyjną żarówkę. Wybierajmy ją do naszych mieszkań i domów.
 • między 2500K a 3500K – (żółto-biała) - to nasza żarówka będzie nadal przypominała klasyczną żarówkę, jednak światło będzie troszkę bledsze.
 • między 3500K a 4500K – (biała) - to żarówka będzie świeciła barwą naturalną. Takie rozwiązanie spotkamy w laboratoriach i pomieszczeniach funkcjonalnych.
 • między 4500K a 5000K – (biało-niebieska) – to żarówka będzie świeciła barwą zimną. Takie oświetlenie stosowane jest w placówkach zdrowotnych, biurach, miejscach wytężonej pracy
 • między 5000K a 6500K – (jasno niebieska) – to żarówka będzie świeciła barwą bardzo zimną. Takie żarówki używane są do doświetlania roślin.


A może coś wyjątkowego?
Kupując żarówkę w technologii LED nie musimy ograniczać się tylko do wyboru jej kształtu, rodzaju złącza, ilości emitowanego światła czy też jego barwy. Pomysłowość producentów oświetlenia pozwoliła na skonstruowanie żarówek, które po ich włączeniu nie tylko po prostu świecą.

Żarówka włączana dźwiękiem
Dzięki wbudowanemu czujnikowi dźwiękowemu mamy możliwość włączania żarówki za pomocą np. klaśnięcia.

Żarówka włączana za pomocą ruchu
Żarówka zintegrowana z detektorem ruchu, dzięki któremu będzie się ona automatycznie włączała w momencie, gdy będziemy się poruszać w jej zasięgu.

Żarówka sterowana pilotem
Żarówki wyposażone w pilot na podczerwień, to stosunkowo tanie rozwiązanie pozwalające na łatwe włączanie i wyłączanie światła bez wstawania z fotela. Umożliwiają one dodatkowo sterowanie natężeniem światła, jego kolorem, czy też schematem według którego ma się zmieniać sposób świecenia żarówki.

Żarówka sterowana przy pomocy smartfona
Żarówki tego typu stanowią ulepszoną o dodatkowe opcje (np. obsługa głosem) wersję żarówek sterowanych za pomocą pilota na podczerwień. Dzięki zastosowaniu łączności bezprzewodowej i dedykowanej aplikacji na telefon mamy możliwość sterowania żarówką z dowolnego miejsca.

Żarówka z wbudowaną kamerą
Żarówki z wbudowaną, zamaskowaną kamerą umożliwiają podgląd oświetlanych pomieszczeń na żywo, przez Internet z dowolnego miejsca na świecie zarówno za pomocą dedykowanych aplikacji na urządzenia przenośne, jak również za pomocą standardowej przeglądarki stron internetowych. Wyposażone są ona w detektor ruchu, kartę sieciową WIFI czy złącze kart pamięci. Dzięki wbudowanemu oświetlaczowi podczerwieni mogą prowadzić obserwacje w zupełnej ciemności

Żarówka „disco”
Żarówka tego typu znakomicie sprawdzi się w barze, sali balowej, klubie czy na imprezie domowej. W jej wnętrzu znajdziemy trzy kolorowe diody i silniczek, który obraca półokrągłą główkę żarówki z pryzmatami zapewniając odpowiednie oświetlenie do tańca.

Żarówka z wbudowanym głośnikiem
Połączenie LEDowego źródła światła z bezprzewodowym głośnikiem ? Czemu nie!
Wbudowany w urządzenie głośnik wymaga sparowania go ze smartfonem (Android, iOS) wyposażonym w moduł Bluetooth. Żarówki tego typu, dzięki dedykowanej aplikacji, poza obsługą dźwięku pozwalają bardzo często na sterowanie natężeniem i kolorem emitowanego światła.


Zobacz naszą ofertę produktów oświetleniowych LED marki ABILITE

Zobacz także

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszego sklepu do indywidualnych potrzeb klientów. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego sklepu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej polityce cookies